SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 19 lipca 2020

aa_Pa5e

SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                 19 lipca 2020

1. Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu podarowanego nam czasu wakacji. To nie jest czas wolny od przykazań Bożych i kościelnych. Niech sprzyja pogłębieniu naszych relacji z Bogiem, umocnieniu wiary, nawróceniu. Temu właśnie służy każda niedzielna Eucharystia. Nie rezygnujmy z tego najcenniejszego realnego spotkania z Panem Jezusem, tak łatwo zasłaniając się wakacjami, oddaleniem świątyni. Wierzyć w Chrystusa – to znaczy być Jego świadkiem wobec bliźnich i świata; to znaczy być światłem dla współczesnego świata.

1. W sobotę, 25 lipca, obchodzimy święto Świętego Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem.

Czcimy też Świętego Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców                           i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych podróży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu.                 Z racji wspomnienia tego Świętego, mimo wakacji, pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne        i będziemy się modlili o roztropne ich wykorzystywanie. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku  i wyobraźni na drodze.                        Za tydzień – w niedzielę w związku z sobotnim wspomnieniem św. Krzysztofa – Patrona kierowców Ofiary składane z tej racji przez kierowców będą przeznaczone dla polskich Misjonarzy pracujących w Afryce. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii odbędzie się  po Mszy św. Odpustowej o godz.1300. Uroczystości odpustowe w przyszłą niedzielę 26 lipca to dzień szczególnej wdzięczności rodzicom, dziadkom, rencistom i emerytom.

Zapraszam na Sumę Odpustową z kazaniem o godz. 1300, której przewodniczy  Ks. Proboszcz                      z Żytkiejm, Ks. Aleksander Korczak.

1. Dziękuję rodzinom z KARASIEWA za przygotowanie kościoła do dzisiejszej Liturgii.                               W tym tygodniu poproszę rodziny z MALINÓWKI – Jest prośba o skoszenie trawy w obejściu kościoła i plebanii. Bóg zapłać.
  2. Życzę błogosławionej niedzieli i smacznego obiadu. Serdeczne życzenia na czas urlopów i wakacji. Niech Boża Opatrzność czuwa na naszych wakacyjnych drogach – a my pamiętajmy o Panu Bogu.

Do Domu Ojca w tym tygodniu Pan Bóg powołał; +Adama Pojawę; +Longinę Kaszuba;                      +Jadwigę Jankowską. Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie… .

Sakrament małżeństwa pragną przyjąć w najbliższym czasie:

1.Karol Górski Rzym-kat. kawaler; Nowa Kamionka par. św. Jakuba Apostoła w Bakałarzewie.

Patrycja Olszewska Rzym-kat. panna; ul. Południowa; Raczki par. Trójcy Przenajświętszej w Raczkach. ZAPOWIEDZ II

W tym tygodniu patronujĄ nam:

• 22 VII – św. Maria Magdalena, uwolniona przez Pana Jezusa od siedmiu złych duchów (Mk 16,9; Łk 8,2), wraz z innymi niewiastami troszczyła się o wędrujących z Nim ludzi; została nazwana Apostołką Apostołów, ponieważ to ona pierwsza zaniosła im radosną wieść o zmartwychwstaniu Pana.
  • 23 VII – św. Brygida (1303-1373), zakonnica, w 1999 roku ogłoszona przez św. Jana Pawła II współpatronką Europy.
  • 24 VII – św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; św. Jan Paweł II kanonizował ją w 1999 roku.
  • 25 VII – św. Jakub Apostoł (†44), powołany przez Jezusa razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów, poniósł śmierć męczeńską ścięty mieczem na rozkaz Heroda.
  • 25 VII – św. Krzysztof (†około 250), męczennik, jeden z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów, m.in. chrześcijańskiej młodzieży, farbiarzy, flisaków, introligatorów, marynarzy, pielgrzymów, kierowców i podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy, orędownik w śmiertelnych niebezpieczeństwach.